Sauna Prague 5

Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Home / Wellness / Sauna / Sauna Prague 5

You can relax your body and mind in a spacious, clean and stylish sauna in Smíchov. After the warm up you can cool yourself down with a finnish bucket or in adjustable showers. A cosy room equipped with reclining wooden deck chairs and original hammocks is available for your relaxation together with a likeable, intimate and calming music. You will be given a sheet and a towel in the reception when going to the sauna (included in the price). You can also choose a refreshment from our wide menu. We provide the sauna for private purpose as well.

How to make a reservation

Reservation

Sauna is on always apart from 5 pm (during the week, Sat from 2 pm, Sun from 4 pm) and so there is no need to make a reservation in advance (though it is still necessary to make a reservation on our reception phone number +420 608 061 091 at least 2 hours in advance for morning and early afternoon visits, so we can turn it on and heat it up properly before you arrive). 

Sauna Prague 5

You will be given a sheet and a towel before entering the sauna. You can order some snacks or drinks from our menu to make your stay even more comfortable.

Price list

Regular price

Single entry
200CZK

20% bonus / 1 entry
167CZK

Discount range (9:00 am - 3:00 pm)

Single entry
150CZK

20% bonus / entry
125CZK

Mapa - 5 - half page

50.0778799,14.4024325

7 Days a Week

1x in Prague

Prague 5 - Smíchov

Štefánikova 43a
(Arbesovo nam.)
info@euforie.cz
+420 608 061 091

7 Days a Week

Opening hours - Smíchov

Mon-Thu 7 am – 10 pm
Fri 7 am – 9 pm
Sat 9 am – 7 pm
Sun 9 am – 9 pm

Gallery

Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie
Sauna Prague 5 Euforie

References

Udělat saunu na Smíchovské pobočce byl skvělý nápad.  Nejsem saunař-začátečník, takže umím ocenit perfektní čistotu, příjemnou atmosféru,  krásnou relaxační zónu s houpacími sítěmi , možnost objednat si z recepce fresh džus a Mojito nebo také fakt, že si  nemusím hlídat čas a můžu se saunovat jak dlouho chci.

Lucie Psotková

Sauna v Euforii na Smíchově nemá chybu. Chodím pravidelně 1x týdně a vždy přicházím do skvěle roztopené sauny, kde je čisto a velice příjemně. Oceňuji možnost telefonického objednání občerstvení z recepce, které na mě pak čeká v relaxační zóně. Vřele doporučuji všem, kteří hledají klid a pohodu.

Jan Sedek

Protože již skoro padesát let navštěvuji různé sauny mohu, myslím, srovnávat tyto zařízení. Jsem velmi spokojen s Vaší saunou, která patří k těm nejlepším. Jsem spokojen s cenou (jako důchodce) a hlavně s přístupem vždy usměvavých děvčat z recepce.

L. Valenta

Do you have any questions or just need an advice?

Leave your contact here and we will contact you as soon as possible.

We follow the General Data Protection Regulation when processing your requirement.